Improving Our Workplace Award Winners

The IOWA affords supervisors and co-workers the opportunity to recognize staff for initiative and innovation that have had positive results in their workplace. Nominations are taken twice a year.

A spring reception is held to acknowledge both fall and spring winners and their nominators.

Fall 2019

Individual Winners

Brian Bishop, Human Subjects Office
Nominated by Gabrielle Ursula Chelette

Gordon F. Buchanan, Neurology
Nominated by Alex Petrucci

Meghan Gatlin, Joint Office for Compliance
Nominated by Randi Jelinek

Daniel Khalastchi, Magid Center for Undergraduate Writing
Nominated by Jane Huffman

Christine Leichty, Purchasing
Nominated by David Stenersen

Pauline Wieland Plowman, School of Music
Nominated by Laura Goddard

Fall 2019

Team Winners

Carver College of Medicine "Clerx" Software Development Team
Nominated by Hugh Hansen

Team Members: David Calvert, Eric Embree, Patrick Flanagan, Shannon Manley, Duane Staskal, Hugh Hansen, Dana Hartman, Dr. Amal Shibli-Rahhal, Cathy Chavez, Cate Unruh

EGY Work Group
Nominated by Lou Ann Montgomery

Team Members: Cindy Dawson, Emily K. Ward, Lou Ann Montgomery, John Cashman, Robin Norfleet, Jody Kurtt, Sara Caven, Kirsten Hanrahan, Lela Schumacher, Becky Hurt, Heidi Burak

Parking Services Office and FBIS Business Application Development
Nominated by Dagong Wang

Team Members: Vladimir Avdonin, Sarah Crafton, James Dasen, Jacob David Feuerbach, Vamsilatha Gorlagunta, Carol Ann Leinhauser, Rachel Marie Maddix, Valerij Petrulevich, Sherry Reynolds-Miller, Delores Lynn Skoff, Taylorel Stutts, John Thomas, Laurant Vance, Chik-Lun Woo, Changhui XU

Password Synchronization Team
Nominated by Lee Carmen

Team Members: Michael Cullison, William Dawson, Robert Heitman, Dan Kitzmann, Dan Metzler, Luke Molony, Jordan O'Konek, Daniel Worrell

Crisis Stabilization Officers:  a Novel Program to Prevent and Address Hospital Violence
Nominated by Jeff Vandeberg

Email Anti-Phishing
Nominated by Ryan Lenger

Team Members: Tracy Scott, Katie Kahler, Ryan Lenger, Matt Kaufman, Craig Wilkinson, Steve Troester, Daniel Worrell, Em Domingues, Jordan O’Konek, Joey Kirkpatrick, Deb Yoder, Teresa Rose, Lisa Schintler, Dan Metzler, Laurie Hafner Dahms, Dan Dirks, Adrienne Coon, Nicole Dahya, Lin Larson, Zach Furst, Nikki Cardenas, Jamie Matthews, Michael Alberhasky, Matt Depaepe

Spring 2019

Individual Winners

Kate Bolton, Pharmacology Improvement -Nominated by Lisa Ringen

Team Winners

ICON Direct Team
Nominated by Maggie Jesse

Team Members: Annette Beck, Vicki Maloy, Bill Evanson, Ross Miller, Rachel Schneberger, Bradley Bridges, Bill Hockensmith, Michael Cook, Alexandra Geraets, Clark Cooper, Marty Miller, Jane Malaby

Nursing Education Team
Nominated by Martha Blondin

Team Members: Christina Woline, Kara Prickett, Roger Steffen, Rebecca Clark

Fall 2018

Team Winners

CLAS Admin Training and Resource
Nominated by Nancy Fick

Team Members:  Alaina Hanson, Heather Mineart, Melia Pieper, Barb Pooley, Tiffany Schier, Becca Tritten

Improving the Process of Care for Employee Blood/Body Fluid Exposure
Nominated by Patrick Hartley

Team Members:  Lynette Kenne, Ashley Hinman, Stephanie Holley, Sarah Healy, Tammy Sebolt, Michael Edmond, Brenda Carmody, Courtney Gent, David Nelson, Kenneth Valley, Chris James, Rashmi Mueller, Barbara Schuessler, Patrick Hartley

Division of Student Life Human Resources
Nominated by Lori Berger

Team Members:  Courtenay Villhauer, Colton Smith, Kelly Perez-Boots, Melanie Bell, Tammy Showers, Maria Lugo, Lisa Pfannebecker, Eileen Sullivan, Brian Corley, Emily Rummells

Contact Information

Organizational Effectiveness

Phone
Fax
319-335-2644
Campus Address
121-50 USB
Mailing Address

121 University Services Building, Suite 50
Iowa City, IA 52242-1911
United States